Elementy kute i ich konserwacja

elementy kute

Elementy kute

Elementy kute są materiałem bardzo wytrzymałym, jednak co jakiś czas wymagają pewnych zabiegów konserwacyjnych. Niezależnie czy są to klamki do furtek czy też groty kute co jakiś czas trzeba je odpowiednio odnosić. Na szczęście istnieją odpowiednie farby sprawiające, że elementy kute mogą w dalszym ciągu wyglądać bardzo dobrze. Rzeczami, o które przede wszystkim należy zadbać jest dobra farba, przygotowanie podłoża oraz odpowiednia pogoda. Wbrew pozorom nie może być zbyt gorąco ponieważ wtenczas też farba stworzy niezbyt trwałą powłokę dla elementu kutego.

Odpowiednia farba

Jeśli chodzi o wybór farby to przede wszystkim zawsze decydować się na leży na produkty jednego producenta, zwłaszcza jeśli wybiera się osobno farbę a osobno podkład gruntujący. Bardzo dobre właściwości mają farby alkidowe, akrylowe, poliuretanowe oraz chlorokauczuk. Poza farbami zewnętrznymi należy pamiętać także o odpowiedniej jakości podkładzie, który powinien mieć właściwości antykorozyjne. Dzięki temu zabezpieczy się występowanie rdzy w ogrodzeniach i innych zabezpieczanych produktach metalowych. Wbrew pozorom dobrą farbą można zabezpieczyć nie tylko same ogrodzenia ale także zamki do bram.

Przygotowanie podłoża

Istotną kwestią jest nie tylko odpowiednie pomalowanie elementów kutych, ale także zabezpieczenie i przygotowanie podłoża. Przede wszystkim podłoże powinno być wyczyszczone oraz lekko zmatowione. Trzeba usunąć wszystkie luźne fragmenty starej farby. W przeciwnym razie nowa powłoka nie będzie trzymała się na miejscu i może odpadać pod dość krótkim czasie. Jeżeli chodzi o odtłuszczenie powierzchni to można zastosować albo benzynę ekstrakcyjną, albo rozpuszczalnik. Jeśli chodzi o domowe sposoby to można zastosować dowolny płyn do mycia naczyń. Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni oraz jej zagruntowaniu trzeba pomalować ją wysokiej jakości farbą.